Elektroniczny kompensator w laserach krzyżowych - czy jest lepszy od tradycyjnego?

14.02.2022


Multilaser krzyżowy CL4D-G vs CL2D

 

Wyznaczanie poziomu płaszczyznowym laserem jest skuteczne i wiadomo nam, że jest to działanie naturalne i bezproblemowe. Bezpośredni wpływ ma na to elektroniczny kompensator. Jak jest skonstruowana i jak działa? Laser krzyżowy CL4D-G od Nivel System jest idealnym przykładem i rozwiązaniem wykorzystania tej technologii.

Kompensator jest nieodzownym elementem nowoczesnych instrumentów pomiarowych, jest sercem każdego niwelatora. Należy się przyjrzeć zaawansowanym zastosowaniom, w których sprawdza się elektroniczny kompensator. To co oferuje nam elektroniczny kompensator przekracza granice wyznaczone przez zwyczajne przyrządy wahadłowe - bardzo proste o niskim stopniu zaawansowania zapewniające spoziomowanie osi celowych. Te urządzenia ograniczają rolę użytkownika do minimum. Wystarczy ustawić niwelator na odpowiednio dobranym statywie a następnie wypoziomować instrument za pomocą śrub nastawczych. Generację poziomu dopełnia kompensator.

 

 

Multilaser krzyżowy Nivel System CL4D-B na tyczce rozporowej LP-33

 

 

Kompensator elektroniczny jest dużo bardziej innowacyjny i zaawansowany technologicznie. Cyfryzacja mechanizmu poziomowania przełożyła się na sprawniejszą, pewniejszą i intuicyjną pracę niwelacyjną. Do samopoziomowania są wykorzystywane elektroniczne libelle, służą do generowania danych opisujących odchył urządzenia od osi pionu. Te dane są wykorzostywane i przetwarzane w cyfrowy sygnał, jest on dalej obrabiany przez procesy istniejące na płycie lasera. Konkretne sygnały tworzą bazę informacji, na jej podstawie wiązka laserowa automatycznie się poziomuje.

 

Laser krzyżowy wykorzystujący elekroniczny kompensator.

Laser krzyżowy Nivel System CL4D-G jest idealnym przykładem tego jak technologia elektronicznego kompensatora przekładana jest na wydajną pracę. CL4D-G jest jednym z nielicznych modeli laserów, które wykorzystują ową technologię.

Zastosowana kompensacja elektroniczna gwarantuje szybkie samopoziomowanie bez żadnych problemów. One zaś powstają podczas waha wiązki oraz podczas wibracji i drgań terenu. Ta nowoczesna elektroniczna technologia ogranicza ryzyko wspomnianych wahań i drgań. Gdy postawimy obok siebie laser krzyżowy ze zwykłym kompensatorem magnetycznym oraz przykładowo CL4D-G a następnie wprawimy płaszczyznę, na której stoją w ruch, gołym okiem zauważymy ogromną różnicę w redukcji drgań, przedstawia to film na początku artykułu ⬆

Wysoka dokładność pomiarowa rzędu +/- 1mm na 10 metrach to ogromna zaleta lasera krzyżowego CL4D-G. Może być on wykorzystywany przy zadaniach budowlanych oraz przemysłowych. Użytkownicy, którzy stawiają precyzję podczas prac wykończeniowych i konstrukcyjnych na pierwszym miejscu będą bardzo zadowoleni z tego co oferuje laser krzyżowy CL4D-G.