Serwis niwelatorów - po co ta cała konserwacja?

28.01.2022


 

Gdy oddajesz sprzęt niwelacyjny do dobrego serwisu oprócz ogólnej konserwacji otrzymasz również szczegółową analizę właściwej pracy instrumentu dotyczącej mechaniki oraz uzyskiwania dokładnych pomiarów.

Właściwa praca niwelatora wpływa na dokładność i precyzję wykonywania pomiarów, nie można więc bagatelizować ani odkładać konserwacji, która powinna się odbywać co najmniej raz w roku.

Serwis naszego niwelatora optycznego lub laserowego jak również tachimetru powinien profilaktycznie zniwelować ryzyko wystąpienia niechcianych kłopotów w przyszłości.

Kolimator, przyrząd do kalibracji urządzeń geodezyjnych określi nam czy nasz instrument wskazuje prawidłowo. Krzyż nitek, który widzimy patrząc przez niwelator powinien się pokrywać z krzyżem kolimatora.

 

 

Uszkodzony niwelator - czy można nim wykonywać pomiary?

Regularna kalibracja naszego instrumentu jest bardzo ważna. Na placach budowy dochodzi czasami niestety do tragedii - upadku niwelatora. Nie każdy ma odwagę przyznać się szefowi o tej przykrej sytuacji. Taki niewinny z pozoru upadek potrafi obarczyć niwelator dużymi błędami co przełoży się na ostateczny efekt realizacji naszego projektu. Najprostszym i minimalistycznym sposobem sprawdzenia czy nasz niwelator optyczny powinien trafić do serwisu jest potrząśnięcie nim, jeśli słychać charakterystyczny dźwięk wahadła, wszystko jest w porządku, jeśli natomiast nie słychać niczego - należy obowiązkowo oddać sprzęt do serwisu i nie wykonywać nim kolejnych pomiarów aż do czasu ukończenia naprawy.

 

Jak przebiega konserwacja i kalibracja niwelatora optycznego?

Jeśli trafi do nas niwelator optyczny, powiemy Wam o nim praktycznie wszystko, włącznie z tym czy jest on po upadku czy nie. Czyścimy koło poziome, sprawdzamy pracę śrub poziomujących, układu ogniskowania krzyża nitek oraz wiele innych ważnych czynników wpływających na ostateczną pracę niwelatora.

 

Czy możemy sami sprawdzić poprawność wskazań naszego niwelatora?

Jest na to prosty sposób. Dokonujemy pomiaru jednego punktu, obracamy niwelator i wykonujemy kolejny pomiar drugiego punktu. Obniżamy niwelator na naszym statywie, powtarzamy pomiary tych samych punktów. Przestawiamy nasz instrument przy danym punkcie, wycelowujemy w mierzone już wcześniej punkty - poprzedzamy następne obniżenie urządzenia i ponowne procedury celownicze. Ostatni punkt sprawdzania to analiza różnic pomiarów. Wyniki testu nie mogą przewyższać 4 mm.

 

Przynieś nam swój niwelator lub wyślij go kurierem (wypełniając formularz serwisowy na naszej stronie internetowej), zniwelujemy w nim wszystkie błędy!