Statyw do precyzyjnych pomiarów - czym się kierować podczas zakupu?

22.02.2022


Wykonując pomiary chcemy mieć gwarancję, że nasz instrument jest zamocowany stabilnie i bezpiecznie. Wybranie odpowiedniego dopasowanego statywu jest niezbędne aby nasze urządzenie pomiarowe działało precyzyjnie i sprawnie. Błędnie wybrany trójnóg może być koszmarem geodety podczas pomiarów. Niektóre statywy będą dla nas zbyt ciężkie, inne zaś nie wystarczająco stabilne pod nasz tachimetr czy niwelator.

 

BUDOWA STATYWU

Statyw posiada nieskomplikowaną konstrukcje, jednakże warto wiedzieć z jakich elementów jest zbudowany.
Pierwsze co rzuca się w oczy to trzy składane nogi statywu, mogą być one zakończone ostrymi grotami, które wbite w ziemię nadają większej stabilizacji instrumentu, nogi mogą być zakończone również koncówkami z gumy, zapobiegają one niechcianym poślizgom na śliskich nawierzchniach. Istnieje rozwiązanie, które łączy obie końcówki - są to stopki kombi. Aby zablokować rozsuwane nogi statywu geodezyjnego lub statywu budowlanego stosowane są mocne śruby zaciskowe lub zaciski mimośrodowe, są one łatwiejsze oraz szybsze w użytkowaniu. Statyw wieńczy głowica, płaska lub kulista, w kształcie koła lub zaokrąglonego trójkąta. Na głowicy stawiamy nasz instrument i mocujemy go za pomocą śruby sercowej, która spoczywa pod naszą głowicą. Przejdźmy teaz do poszczególnych rodzajów statywów budowlanych i geodezyjnych.

 

 

STATYW DREWNIANY

Ten statyw najczęściej należy do kategorii statywów cieżkich. Jest najbardziej stabilny ze wszystkich co powoduje duża masa. Używany jest nawet podczas silnego wiatru. Bez zmartwień możemy zamotować na nim zmotoryzowany tachimetr. Silne śruby blokujące nogi również wpływają na stabilność statywu. Możemy wykorzystywać takie statywy do pomiarów o precyzji mniejszej niż 3". Miejmy jednak świadomość, że stojak nie będzie bezpieczny na niestabilnych powierzchniach. Przez swoją masę, nogi statywu mogą zapadać się w błocie, nagrzanym asfalcie oraz na piasku. Musimy mieć również na uwadzę fakt, że warunki pogodowe wpływają na drewno, które pochłania wilgoć, statyw przez te nagłe zmiany atmosferyczne może się niestety odkształcać.

 

 

STATYW ŚREDNI

Jeśli duża masa bedzie dla nas uciążliwa, wybierzmy lżejszy statyw od poprzedniego. Idealnie nada się przy pracy z tachimetrem, teodolitem oraz z niwelatorami laserowymi o przeciętnej masie lub przy wykonywaniu pomiarów z niwelatorami przy precyzyjnej niwelacji. Blokada nóg również następuje dzięki zaciskaniu klamr lub śrub.

 

STATYW ALUMINIOWY MAŁY

Najpopularniejszy, bardzo uniwersalny oraz stosunkowo tani trójnóg nie tylko dla geodetów. Te statywy są niezwykle lekkie oraz łatwe przy transportowaniu. Dobrze służą podczas pracy z lekkim instrumentem przy niwelacji terenu, podczas której stanowisko pomiarów jest często zmieniane. Taki trójnóg świetnie sobie radzi podczas prac na niestabilnej powierzchni. Materiał aluminiowy jest odporny na atmosferyczne warunki jednakże przy pracach na dużym nasłonecznieniu będzie się rozszerzał, przez co nasz instrument może się rozpoziomować, pamiętajmy o tym.

 

STATYW KORBOWY

Statywy korbowe różnią się od standardowych statywów tym, że posiadają ruchomy trzpień, na którym jest umocowana głowica. Wysokość instrumentu możemy łatwo regulować za pomocą obrotowej korby z wielką dokładnością bez konieczności ingerencji w zmianę pozycji nóg statywu. Taki stojak idealnie współpracuje z niwelatorami laserowymi oraz systemami na koparkę. Statywy te bezpiecznie działają również z tachimetrem i teodolitem. Wykonane są zazwyczaj z aluminium, osiągają wysokość nawet do ponad 3 metrów. Wykorzystywane są przewaznie w budownictwie.

 

STATYW KORBOWY DO LASERÓW BUDOWLANYCH
Podczas prac wykończeniowych z laserem krzyżowym niezwykle przydatny będzie mały statyw korbowy. Jest to statyw, którego wykorzystuje się do wykonywania zdjęć aparatami fotograficznymi. Taki stojak do lasera wyposażony jest w adapter 3D, dzięki któremu możemy obracać laserem w różnych kierunkach. Laser krzyżowy mocujemy za pomocą gwintu 1/4". Jest niezwykle lekki i łatwy w transporcie.

 

EKSPLOATACJA ELEMENTÓW
Wraz z upływem czasu, elementy takie jak klamry zaciskowe czy śruba sercowa zużywają się i trzeba zaopatrzyć się w nowe.

WIĘKSZA STABILNOŚĆ INSTRUMENTU
Aby zwiększyć bezpieczeństwo instrumentu i zapobiec rozsuwaniu się nóg statywu warto zakupić trójnik, który rozłożony na posadzce będzie utrzymywał nogi stojaka w niezmiennej pozycji. Posiada on otwory odsunięte od środka na kilka różnych odległości i w tych otworach umieszczamy groty naszego trójnogu.

Zapraszamy do sprawdzenia oferty statywów dla geodezji i budownictwa Satell-Cad Polska!